18 توصیه برای طراحان تازه کار

مواردی که به عنوان یک طراح وب سایت تازه کار باید توجه کنید تا کمتر دچار زحمت و دردسر بشوید:

1- کاملا از خواسته و نیاز مشتری آگاهی داشته باشید.هرچقدر سلیقه و حوزه کاری مشتری را بشناسید تحلبل بهتری از پروژه خواهید داشت و کمتر دچار تعییرات ناخواسته خواهید شد.مرحله مشاوره برای شما ،مشتری و طی مراحل بعدی را ساده تر و کم اصطکاک تر خواهد کرد.

2- طرح اولیه و کاغذی سایت را حتما به امضای مشتری برسانید.و تا خواسته مشتری را برآورده نکرده هیچ گاه شروع به طراحی یا خرید قالب و افزونه ها و …. ننمایید.(در کل از روش های دوستانه و کدخدامنشی بر پایه حرف شفاهی کاری را شروع نکنید.)

3- طرح اولیه را بصورت image با نرم افزار های فتوشاپ یا xd اجرا کنید و به روئت مشتری برسانید و بعدها ضمیمه قرارداد طراحی کنید.(حتی اگر در طی انجام پروژه مجبور به تغییر شدید البته در حد معقول مقاومت نکنید اما حتما مستند سازی کنید و تمامی مستندات را تا اتمام پروژه و تحویل کار محفوظ نگه دارید.

4- پس از گرفتن تایید نهایی برای طرح اولیه قبل از بستن قرارداد حتما نمونه قرارداد را در گوگل سرچ کنید و کاملا آگاهانه و بصورت واضح و شفاف مواردی که متعهد هستید،در قرارداد به عنوان موارد قرارداد ذکر کنید تا بعدا خواسته های بیشتر و غیر منطقی مشتریان باعث آزار و دردسرتان نشود.

5_بخش اول پرداختی سه مرحله ای (بنا به تجربه و پیشنهاد شخصی من ) را در این مرحله میتوانید بگیرید.

6- برای خرید هاست و دامنه حتما بنام خود مشتری تهیه کنید.حتی اگر به عنوان ادمین وب سایت ادامه همکاری خواهید داد.روابط همکاری و اتفاقات ناخواسته قابل پیش بینی نیست.

7- برای انتخاب نام دامنه اگر سازمان از کمک شما میخواهد استفاده کند حتما مقالات مربوط را مطالعه کنید.

8- در مورد انتخاب هاست حتما از هاست هایی استفاده کنید که خدمات پشتیبانی بهتری دارند.سرعت خود سرورهای شرکت هاستینگ هم اهمیت زیادی دارد.اما مهم تر از همه اعتبار شرکت هاستینگ است که با تعطیلی شما را در نیمه راه تنها نگذارد.

***توصیه من در زمینه تهیه هاست و دامنه این است که دامنه و هاست را از یک شرکت تهیه نکنید.که اگر شرکت هاستینگ شما تعطیل شد حداقل دامنه را داشته باشید.

9- از لحظه استارت شروع طراحی طبق برنامه کاری و پیشرفت سایتتان حتما بک آپ های مرتب و آپدیت شده تهیه کنید.(مقاله بک آپ های وب سایت را نیز مطالعه کنید.)

10- قبل از خرید قالب های پولی حتما از نمونه رایگان آن و دموهای مربوطه و نقاط قوت و ضعف،پشتیبانی از صفحه ساز خاص ،فرم ساز و یا در کل افزونه های خاصی که میخواهید استفاده کنید،حتما مطمین شوید.در صورت لزوم با تیک از فروشنده قالب تمامی این اطلاعات را بخواهید.

11-در مورد افزونه هایی که اطمینان ندارید نیز ،قبل از خرید حتما از نسخه رایگان استفاده کنید و مطمین شوید و سپس اقدام به خرید کنید.هرگونه سوال رو قبل از خرید از فروشنده جویا شوید.

12-حتما” و حتما” پروژه را برروی لوکال خود پیاده سازی کنید و طی مراحلی(نه به دفعات زیاد ) به رویت مشتری برسانید و از پیاده سازی برروی هاست اکیدا خودداری کنید.چون اگر کار برروی هاست پیش برود و مشتری مبلغ نهایی را پرداخت نکند و دسترسی شما را بگیرد،شما در روند قانونی وارد می شوید که زمان و انرژی زیادی از شما میگیرد حتی اگر به پول خود برسید.

13-کار اماده را به مشتری نشان دهید و اگر تایید کردند بعد از صورت جلسه مستند میتوانید بخش دوم مبلغ قرارداد را از مشتری طلب کنید.

14-بعداز اتمام پروژه و اطمینان از اینکه خواسته های مشتری را کاملا بجا آوردید با استفاده از افزونه های خاص یک بسته نصبی اماده کنید و کل کار را از لوکال به هاست انتقال دهید.
در این مرحله آماده اید تا کار را کاملا تحویل داده و برای تمام کار از مشتری تایید کتبی گرفته و اخرین مرحله پول خود را دریافت کنید.

15-اگر سایت شما نیاز به عکسهای صنعتی یا ادیت عکس های مشتری دارد و قرار بر انجام اینکار توسط شماست حتما در قرارداد آورده شود و مبلغ جداگانه ای بابت گرافیک سایت در نظر گرفته شود.

16-اگر مشتری لوگو ندارد حتما برای طراحی لوگو قرارداد مجزایی تهیه شده و قبل از استارت کار سایت فایل لوگو آماده و به تایید مشتری برسد.(اگر چه تغییر لوگو در مراحل بعد نیز امکانپذیر است.)

17-بعد از تکمیل کار و دریافت کل مبلغ در مورد نگهداری،بروزرسانی،تولید محتوا و سئو سایت میتوانید وارد مذاکره شوید.که باز تاکید بر اینست که حتما نمونه قرارداد هارا ببینید و بندها و مفاد قرارداد را واضح و شفاف اماده سازید تا کمتر برای خود تنش ایجاد کنید.

18-برای هر مرحله از طراحی وب سایت چک لیستی آماده کنید (از مفاد قرارداد کمگ بگیرید) تا در مسیر حرکت کنید و پراکندگی افکار باعث نشود مرحله ای یا کاری را فراموش کنید که بعدها با تبعات آن مواجه شوید.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

:SHARE TO